TEMA MJESECA: NAGRADE I KAZNE U ODGOJNOM PROCESU

Uloga roditelja u odgoju djece jedan je od osnovnih zadataka roditeljstva, jer je odgoj aktivan proces u  kojem  roditelj  ima  ključnu  ulogu.  Činjenica  je  da  odgajajući vlastitu  djecu,  odgajamo i buduće roditelje. Roditelj  dijete  priprema  za  život  odrasle  osobe  –  prenosi  mu  socijalne norme, određena znanja i vještine kojima će se dijete moći služiti kada odraste.U procesu odgoja djece roditelji koriste  različite odgojne  metode,  koje imaju  za  cilj da stimulišu razvoj poželjnih obrazaca ponašanja i da sankcionišu one  oblike  ponašanja  koji negativno utiču na psihofizički razvoj djeteta, odnosno koriste nagrade i kazne.

Nagrade i kazne trebale bi biti motivirajući  faktori koje  će  dijete  potaknuti da  promjeni  loše  ili da zadrži poželjno ponašanje. Stoga je neophodno obratiti posebnu  pažnju na djetetovo ponašanje, poznavati svoje dijete kako bi roditelj znao šta da odabere kao nagradu, a šta  kao kaznu.Postoji mnogo načina da se djeca kazne, baš kao što postoji mnogo načina da se nagrade  ili pohvale. Povjerenje, ljubav, razumjevanje i prije  svega  razgovor  trebalo  bi  da  budu  osnovni načini odgoja.Nekada se vjerovalo da pojedina  djeca  bolje  reaguju na  kazne,  a  neka  na  pohvale  – odnosno da u zavisnosti od djece, treba više primjenjivati jedno ili drugo.  Međutim  kod  većine  djece moraju postojati i kazne i nagrade, i zabrane i pohvale.

Pohvale i nagrade kao sredstva odgoja

 Pohvale i nagrade kao sredstva odgoja su poželjna i mnogo  učinkovitija  odgojna  sredstva  u odnosu na kazne.

Kada dijete učini nešto dobro, primjereno se ponaša, izvršava svoje obaveze, treba mu odati priznanje i pohvaliti ga ili nagraditi, što je stimulativno i svakom čovjeku, a posebno  djetetu. Različite su mogućnosti nagrađivanja npr. čokoladom,  igračkom,  zagrljajem,  odlaskom na izlet i sl.Direktna roditeljska pažnja je najveća nagrada koju roditelj može dati, a dijete primiti, međutim zbog svakodnevne dinamike života sve više  se  zaboravlja  koliko  je  bliskost  važna  za rast i razvoj djece. Ono što danas sve više postaje trend je materijalno vrednovanje svih uspjeha i ponašanja kod djeteta. Pa im se kupuje ajfon, tablet, skupocjeni telefoni,  daje  im  se novac i sl., i onda se  desi,  da  djeca  na  zahtjev  roditelja  ne  žele  otići ni do prodavnice,  ako im za to neće dati nagrada, što u  konačnici  može  postati  problem.  Roditelji,  možda  i nesvjesno, šalju djetetu poruku da je samo materijalno važno, da je to  glavna  vrijednost  u društvu,  a  svi znamo da postoje stvari koje ne možemo kupiti novcem, poput prijateljstva, ljubavi i slično.

Kazne kao odgojne mjere

Kazne nisu popularne odgojne mjere, međutim, ako su roditelji iscrpili sva druga sredstva kojim bi korigovali neprihvatljivo ponašanje kod djeteta, mogu se primjeniti određene kazne u odgojnom procesu.Kada se roditelji moraju poslužiti kaznom kao odgojnim sredstvom, jako je važno da ona ne uključuje vrijeđanje, omalovažavanje, poniženje, tjelesno  kažnjavanje  ili  bilo  koji  drugi  oblik nasilja koji bi povrijedio ličnost i dostojanstvo djeteta. Ona  treba da bude u skladu  sa uzrastom djeteta i da se izriče neposredno nakon neprihvatljivog ponašanja.Važno je da roditelji objasne djetetu da se kazna odnosi na  ponašanje  i nije  usmjerena  protiv dječije ličnosti, te da im je jednako stalo do  njega/nje,  ali  da jednostavno  neke  postupke  ne mogu prihvatiti.Prilikom izricanja kazne roditelji trebaju imati usaglašen stav,odnosno da se ne ostavlja mogućnost djetetu da pravi koaliciju sa jednim roditeljem protiv drugog.

Važno je biti dosljedan u sprovođenju kazne, što se može objasniti kroz primjer:

Odlučili  ste  kazniti  dijete zbog  neprimjerenog  ponašanja   uskraćivanjem  korištenja  intereneta na 3 dana. Sljedeći dan dolazi dijete kući  i  donosi  peticu  iz  matematike. U tim  situacijama većina roditelja popušta i ne ostaju dosljedni  izvršenju  kazne  čime  narušavaju  svoj  autoritet. Važno je ostati pri stavu “da tvoja petica je za pohvalu ali kazna ostaje na snazi, međutim možemo otići u kino, prošetati, voziti biciklo, otići u kupovinu i sl.”Na taj način roditelji ostaju  dosljedni  i  zadržavaju  autoritet,  ali  ne  zanemaruju  činjenicu  da dijete zaslužuje pohvalu i nagradu za postignuti rezultat.

Kazne se obično vežu za uskraćivanje nekih privilegija koje su važne za dijete, a mogu biti uskraćivanje igranja igrica,  interneta, mobitela  ili  neke  druge  aktivnosti. Uostalom,  roditelji najbolje znaju šta je to posebno važno za njihovu dijete, pa im u skladu s tim mogu odrediti primjerenu kaznu.Ono što je potrebno naglasiti je spoznaja da fizičko kažnjavanje ne može biti učinkovito odgojno sredstvo, jer nasilje rađa novo nasilje. Što ujedno postaje transgeneracijski obrazac ponašanja, tako da osoba koja je  kao dijete doživljavala  nasilje, u  budućnosti će  isto primjenjivati kao prihvatljivu odgojnu metodu u odgoju vlastite djece. Takva  iskustva  su traumatična i teška za djecu i imaju negativne posljedice na psihofizički razvoj djeteta.

Ukoliko se odlučimo na kaznu važno je voditi računa:

  • Da li je dijete nešto loše učinilo iz neznanja i da li mu je to prvi put?
  • Da li je to ponašanje doista neprimjereno za njegov uzrast?
  • Da li dijete može objasniti svoje postupke?
  • Kakvu kaznu odrediti?
  • Da li su slične kazne bile učinkovite kod tog djeteta?

Na samom kraju važno je napomenuti, bilo da djecu roditelji nagrađuju, pohvaljuju, kažnjavaju i sl, da u svim situacijama pristupaju uz dužno poštovanje njihove ličnosti i dostojanstva.

Odjeljenje za savjetodavno-terapeutski rad

Nijaz Omanović, dipl. socijalni radnik

http.//obiteljskicentar.hr/vijesti/1413/

wwwmamatata.hr/roditelji/…pravilan odgojnim blog.dnevnik.hr